• Znudziły Wam się tradycyjne wycieczki rowerowe „tam i z powrotem”?
  • Chcecie zejść z utartych szlaków i odwiedzić miejsca, w które sami nigdy byście się nie zapuścili?
  • Chcecie sprawdzić swoją orientację w terenie bez użycia GPS?
  • Lubicie przygody, wyzwania i dreszcz emocji?

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że Mazurskie Tropy są właśnie dla Ciebie! 

O co w tym chodzi?

Mazurskie Tropy to terenowe zawody na orientację z trasami rowerowymi i pieszymi (lub biegowymi – jak kto woli). Zadaniem uczestników jest odnalezienie w terenie punktów kontrolnych w określonym limicie czasu, przy pomocy mapy i kompasu.

Mapy z zaznaczoną lokalizacją punktów kontrolnych rozdawane są uczestnikom przed startem. Odnalezienie punktu kontrolnego potwierdza się na karcie startowej przy pomocy specjalnego perforatora, wiszącego na punkcie kontrolnym.

Jakie są trasy?

Na Mazurskich Tropach do wyboru są następujące trasy:

  • TP25 – trasa piesza (do 25 km)
  • TP50 – trasa piesza (do 50 km)
  • TR50 – trasa rowerowa (do 50 km)
  • TR130 – trasa rowerowa (do 130 km)
  • Trasa rekreacyjna – trasa piesza (8 – 10 km)

Dystanse podane przy każdej z tras, oznaczają liczbę km jakie pokona osoba, która odnajdzie wszystkie punkty kontrolne. Oczywiście nie jest konieczne odnalezienie wszystkich punktów – zaliczyć można ich tyle, na ile starczy chęci, czasu i sił. By zostać sklasyfikowanym wystarczy zaliczyć tylko 1 punkt kontrolny.

Na trasie rekreacyjnej nie prowadzi się klasyfikacji. Trasa jest prosta nawigacyjnie, a zaznaczone na mapie obiekty kontrolne zlokalizowane są w łatwych do odnalezienia miejscach.  Jest to doskonała okazja do poznania interesujących miejsc w gminie Barczewo. Polecana jest całym rodzinom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z turystyką krajoznawczą i rajdami na orientację.

Kto może wystartować?

Rajd przeznaczony jest dla wszystkich – bez względu na wiek i kondycję. Zarówno dla tych, którzy pragną sprawdzić wydolność swojego organizmu, pobić swój kolejny rekord na danym dystansie, jak również tych, którzy po prostu chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas na łonie przyrody. Można startować solo, w parach lub większych grupach.

Jak się poruszać w terenie, jak nawigować?

Rajdy na orientację łączą w sobie wiele elementów – nie chodzi tu tylko o tzw. mocną łydkę, ale także liczy się spryt i spostrzegawczość. Poruszanie się pomiędzy punktami jest dowolne (tzw. „scorelauf”), co oznacza, że uczestnicy sami wybierają kolejność zdobywania punktów i trasę przejazdu lub przejścia między nimi.

Do nawigacji w terenie każdemu uczestnikowi przyda się kompas. Za jego pomocą sprawdzisz czy poruszasz się w dobrym kierunku. Więcej o czytaniu mapy, taktyce i szczegółach rywalizacji znajdziesz tu: ABC orientacji.